MS
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Alec BECKLEY | Bedfordview Country Club | No | - | |
- | Ntsakiso Augustine Khoza | ZA | Kanyamazane Tennis Club | No | - |
- | Wiehann Mohlen | Nelspruit Tennis Club | No | - | |
- | Etienne Swart | Lowveld Juniors | No | - | |
- | Mathanzima elijah Skosana | No | - | ||
- | Joel Tebogo Masuku | ZA | Nelspruit Tennis Club | No | - |
[14] | Lefa Moganedi | ZA | Lowveld Juniors | No | - |
[9] | Luke OOSTHUIZEN | ZA | St David's Marist Inanda | No | - |
- | Musa Mbonani | ZA | Highveld Juniors | No | - |
- | Armando SIGAUQUE JUNIOR | MZ | No | - | |
- | PIETER SWART | ZA | Mundene Tennis Klub | No | - |
- | Eric Sigauque | No | - | ||
[6] | Dylan DU TOIT | ZA | Riaan Venter Tennis Accademy | No | - |
[4] | Christian Smith | ZA | Riaan Venter Tennis Accademy | No | - |
- | Rui Tembe | No | - | ||
- | Kagiso Makoe | ZA | Embalenhle Tennis Club | No | - |
- | ANGELO PHILIPPIDES | German Country Club | No | - | |
- | Luan Siebrits | ZA | Lowveld Juniors | No | - |
- | Elliot Skosana | ZA | Sasol Secunda Tennis Club | No | - |
[15] | TJ Chuene | ZA | Lebowakgomo Tennis Club | No | - |
[12] | Cebo Faleni | No | - | ||
- | Vuyolwethu Qeqe | ZA | Parow Tennis Club | No | - |
- | Schubert Smith | Mpumalanga | No | - | |
- | Christiaan Bezuidenhout | Lowveld Juniors | No | - | |
- | Teddy Ndlazi | ZA | Nelspruit Tennis Club | No | - |
[8] | Ayrton Vermaak | ZA | Benoni Country Club | No | - |
[7] | Ethan Dodd | ZA | Belgrave Tennis Club | No | - |
- | Sifiso Nkosi | ZA | Sunrise Tennis Academy | No | - |
- | Justin Mancer | ZA | Bryanston Country Club (Tennis) | No | - |
- | Aaron Zitha | ZA | Highveld Juniors | No | - |
- | Burger Bester | ZA | Panorama Tennis Club | No | - |
[11] | Jean Badenhorst | Affies | No | - | |
[13] | Valentino CERONIO | ZA | Lynnwood Glen Tennis Club | No | - |
- | Vusi Tsabedze | SZ | Nelspruit Tennis Club | Yes | Noah Snell |
- | Kyle Abercrombie | ZA | Plumstead Tennis Club | No | - |
- | Gerhard SWART | ZA | Elarduspark Tennis Club | No | - |
- | Donald Chauke | No | - | ||
- | Bruce WHITTAKER | ZA | Barberton Tennis Club | No | - |
[3] | Jason HARRIS | ZA | Bedfordview Country Club | No | - |
[5] | Matthew HARRIS | Rivonia Recreation Club | No | - | |
- | kamohelo khethisa | LS | Ladybrand Sport Klub | No | - |
- | Hezekia Zitha | ZA | Highveld Juniors | No | - |
- | Christiaan Killian | ZA | Lowveld Juniors | No | - |
- | Eckhardt van der Linde | ZA | Curro Nelspruit | No | - |
[10] | Calum Saayman | ZA | German Country Club | No | - |
[16] | Francois VAN WYK | ZA | Elarduspark Tennis Club | No | - |
- | Liyema Sogcikwa | ZA | Kinross Tennis Club | No | - |
- | Jose Cossa | MZ | No | - | |
- | Olwethu Socishe | ZA | No | - | |
- | JC Kruger | ZA | No | - | |
- | Nkosana Fankomo | Nelspruit Tennis Club | No | - | |
[2] | Heinrich Rootman | ZA | Middelburg Country Club | No | - |
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Cobus Botha | Lowveld Juniors | No | - | |
- | Charl MORGAN | ZA | Killarney | No | - |
Withdrawn (Late) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Noah Snell | ZA | Lowveld Juniors | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2024-05-01 7:30am | A2 | NST - Court 1 |
Ntsakiso Augustine Khoza
|
Wiehann Mohlen
|
2-6, 0-6 |
N/A | A3 | NST - Court 2 |
Etienne Swart
|
Mathanzima elijah Skosana
(Did not play)
|
Walkover |
2024-05-01 7:30am | A4 | NST - Court 3 |
Joel Tebogo Masuku
|
Lefa Moganedi [14]
|
3-6, 1-6 |
2024-05-01 7:30am | A6 | NST - Court 4 |
Musa Mbonani
|
Armando SIGAUQUE JUNIOR
|
1-6, 0-6 |
2024-05-01 7:30am | A7 | NST - Court 5 |
PIETER SWART
|
Eric Sigauque
|
4-6, 3-6 |
2024-05-01 7:30am | A10 | NST - Court 7 |
Rui Tembe
|
Kagiso Makoe
|
6-2, 6-2 |
N/A | A11 | NST - Court 8 |
ANGELO PHILIPPIDES
|
Luan Siebrits
(Did not play)
|
Walkover |
2024-05-01 8:45am | A12 | NST - Court 1 |
Elliot Skosana
|
TJ Chuene [15]
|
3-6, 0-6 |
2024-05-01 8:45am | A14 | NST - Court 2 |
Vuyolwethu Qeqe
|
Schubert Smith
|
6-7(4), 1-6 |
2024-05-01 8:45am | A15 | NST - Court 3 |
Christiaan Bezuidenhout
|
Teddy Ndlazi
|
6-2, 4-6, 6-2 |
N/A | A18 | NST - Court 1 |
Sifiso Nkosi
(Did not play)
|
Justin Mancer
|
Walkover |
2024-05-01 8:45am | A19 | NST - Court 5 |
Aaron Zitha
|
Burger Bester
|
0-6, 1-6 |
2024-05-01 8:45am | A21 | NST - Court 7 |
Valentino CERONIO [13]
|
Vusi Tsabedze
|
6-0, 6-1 |
2024-05-01 8:45am | A22 | NST - Court 8 |
Kyle Abercrombie
|
Gerhard SWART
|
1-6, 1-6 |
2024-05-01 8:45am | A23 | NST - Court 3 |
Donald Chauke
|
Bruce WHITTAKER
|
6-2, 6-1 |
2024-05-01 10:00am | A26 | NST - Court 2 |
kamohelo khethisa
|
Hezekia Zitha
|
6-0, 6-0 |
2024-05-01 10:00am | A27 | NST - Court 3 |
Christiaan Killian
|
Eckhardt van der Linde
|
0-6, 0-6 |
2024-05-01 10:00am | A29 | NST - Court 4 |
Francois VAN WYK [16]
|
Liyema Sogcikwa
|
6-2, 6-0 |
2024-05-01 10:00am | A30 | NST - Court 5 |
Jose Cossa
|
Olwethu Socishe
|
4-6, 0-6 |
2024-05-01 10:00am | A31 | NST - Court 7 |
JC Kruger
|
Nkosana Fankomo
|
6-0, 6-2 |
2024-05-01 11:15am | A33 | NST - Court 7 |
Alec BECKLEY [1]
|
Wiehann Mohlen
|
6-0, 6-1 |
2024-05-01 11:15am | A34 | NST - Court 8 |
Etienne Swart
|
Lefa Moganedi [14]
|
4-6, 6-4, 6-7 |
2024-05-01 12:30pm | A35 | NST - Court 1 |
Luke OOSTHUIZEN [9]
|
Armando SIGAUQUE JUNIOR
|
3-6, 4-6 |
2024-05-01 12:30pm | A36 | NST - Court 2 |
Eric Sigauque
(Ret.)
|
Dylan DU TOIT [6]
|
5-7, 2-2 Retired |
2024-05-01 12:30pm | A37 | NST - Court 3 |
Christian Smith [4]
|
Rui Tembe
|
6-0, 6-2 |
2024-05-01 12:30pm | A38 | NST - Court 4 |
ANGELO PHILIPPIDES
|
TJ Chuene [15]
|
6-0, 6-3 |
2024-05-01 12:30pm | A39 | NST - Court 5 |
Cebo Faleni [12]
|
Schubert Smith
|
6-1, 6-2 |
2024-05-01 12:30pm | A40 | NST - Court 7 |
Christiaan Bezuidenhout
|
Ayrton Vermaak [8]
|
0-6, 1-6 |
2024-05-01 12:30pm | A41 | NST - Court 8 |
Ethan Dodd [7]
|
Justin Mancer
|
6-0, 6-0 |
2024-05-01 1:45pm | A42 | NST - Court 1 |
Burger Bester
|
Jean Badenhorst [11]
|
1-6, 4-6 |
2024-05-01 1:45pm | A43 | NST - Court 2 |
Valentino CERONIO [13]
|
Gerhard SWART
|
7-6, 0-6, 3-6 |
2024-05-01 1:45pm | A44 | NST - Court 3 |
Donald Chauke
|
Jason HARRIS [3]
|
1-6, 1-6 |
2024-05-01 1:45pm | A45 | NST - Court 4 |
Matthew HARRIS [5]
|
kamohelo khethisa
|
6-1, 6-2 |
2024-05-01 1:45pm | A46 | NST - Court 5 |
Eckhardt van der Linde
|
Calum Saayman [10]
|
6-0, 6-1 |
2024-05-01 1:45pm | A47 | NST - Court 7 |
Francois VAN WYK [16]
|
Olwethu Socishe
|
6-2, 6-2 |
2024-05-01 1:45pm | A48 | NST - Court 8 |
JC Kruger
|
Heinrich Rootman [2]
|
1-6, 1-6 |
2024-05-02 7:30am | A49 | NST - Court 1 |
Alec BECKLEY [1]
|
Lefa Moganedi [14]
|
6-0, 6-0 |
2024-05-02 7:30am | A50 | NST - Court 2 |
Armando SIGAUQUE JUNIOR
|
Dylan DU TOIT [6]
|
2-6, 6-2, 6-3 |
2024-05-02 7:30am | A51 | NST - Court 3 |
Christian Smith [4]
|
ANGELO PHILIPPIDES
|
6-0, 6-0 |
2024-05-02 7:30am | A52 | NST - Court 4 |
Cebo Faleni [12]
|
Ayrton Vermaak [8]
|
5-7, 1-6 |
2024-05-02 7:30am | A53 | NST - Court 5 |
Ethan Dodd [7]
|
Jean Badenhorst [11]
|
6-4, 6-2 |
2024-05-02 7:30am | A54 | NST - Court 7 |
Gerhard SWART
|
Jason HARRIS [3]
|
6-4, 1-6, 6-3 |
2024-05-02 7:30am | A55 | NST - Court 8 |
Matthew HARRIS [5]
|
Eckhardt van der Linde
|
6-7, 6-0, 6-1 |
2024-05-02 8:45am | A56 | NST - Court 1 |
Francois VAN WYK [16]
|
Heinrich Rootman [2]
|
1-6, 2-6 |
2024-05-03 11:00am | A57 | NST - Court 1 |
Alec BECKLEY [1]
|
Armando SIGAUQUE JUNIOR
|
6-0, 6-0 |
2024-05-03 8:00am | A58 | NST - Court 1 |
Christian Smith [4]
|
Ayrton Vermaak [8]
|
6-3, 7-5 |
2024-05-03 11:00am | A59 | NST - Court 2 |
Ethan Dodd [7]
|
Gerhard SWART
|
2-6, 1-6 |
2024-05-03 11:00am | A60 | NST - Court 3 |
Matthew HARRIS [5]
|
Heinrich Rootman [2]
|
6-7(5), 6-4, 3-6 |
2024-05-04 8:00am | A61 | NST - Court 1 |
Alec BECKLEY [1]
|
Christian Smith [4]
|
6-0, 6-2 |
2024-05-04 8:00am | A62 | NST - Court 2 |
Gerhard SWART
|
Heinrich Rootman [2]
|
7-6, 6-4 |
2024-05-05 8:00am | A63 | NST - Court 1 |
Alec BECKLEY [1]
|
Gerhard SWART
|
6-2, 6-3 |
2024-05-05 10:30am | B1 | NST - Court 5 |
Christian Smith [4]
|
Heinrich Rootman [2]
|
3-6, 1-6 |
2024-05-04 9:15am | C1 | NST - Court 8 |
Armando SIGAUQUE JUNIOR
|
Ayrton Vermaak [8]
|
6-1, 6-0 |
2024-05-04 9:15am | C2 | NST - Court 5 |
Ethan Dodd [7]
|
Matthew HARRIS [5]
|
7-6, 7-6 |
N/A | C3 | NST - Court 2 |
Armando SIGAUQUE JUNIOR
(Did not play)
|
Ethan Dodd [7]
|
Walkover |
2024-05-05 9:15am | D1 | NST - Court 3 |
Ayrton Vermaak [8]
|
Matthew HARRIS [5]
|
3-6, 3-6 |
2024-05-03 11:45am | E1 | NST - Court 5 |
Lefa Moganedi [14]
|
Dylan DU TOIT [6]
|
0-6, 3-6 |
2024-05-03 9:15am | E2 | NST - Court 5 |
ANGELO PHILIPPIDES
|
Cebo Faleni [12]
|
2-6, 4-6 |
2024-05-03 9:15am | E3 | NST - Court 7 |
Jean Badenhorst [11]
|
Jason HARRIS [3]
|
4-6, 6-1, 10-12 |
2024-05-03 9:15am | E4 | NST - Court 8 |
Eckhardt van der Linde
|
Francois VAN WYK [16]
|
4-6, 6-4, 7-10 |
2024-05-04 9:15am | E5 | NST - Court 7 |
Dylan DU TOIT [6]
|
Cebo Faleni [12]
|
6-3, 6-0 |
2024-05-04 9:15am | E6 | NST - Court 8 |
Jason HARRIS [3]
|
Francois VAN WYK [16]
|
6-3, 6-4 |
2024-05-05 8:00am | E7 | NST - Court 3 |
Dylan DU TOIT [6]
|
Jason HARRIS [3]
|
3-6, 5-7 |
2024-05-05 8:00am | F1 | NST - Court 4 |
Cebo Faleni [12]
|
Francois VAN WYK [16]
|
|
2024-05-04 10:30am | G1 | NST - Court 4 |
Lefa Moganedi [14]
|
ANGELO PHILIPPIDES
|
4-6, 2-6 |
2024-05-04 10:30am | G2 | NST - Court 5 |
Jean Badenhorst [11]
|
Eckhardt van der Linde
|
6-7, 2-6 |
N/A | G3 | - |
ANGELO PHILIPPIDES
|
Eckhardt van der Linde
(Did not play)
|
Walkover |
2024-05-05 9:15am | H1 | NST - Court 4 |
Lefa Moganedi [14]
|
Jean Badenhorst [11]
|
2-6, 3-6 |
N/A | I1 | - |
Wiehann Mohlen
(Did not play)
|
Etienne Swart
|
Walkover |
2024-05-02 8:45am | I2 | NST - Court 2 |
Luke OOSTHUIZEN [9]
|
Eric Sigauque
|
4-6, 3-6 |
2024-05-02 8:45am | I3 | NST - Court 3 |
Rui Tembe
|
TJ Chuene [15]
|
1-6, 4-6 |
2024-05-02 8:45am | I4 | NST - Court 4 |
Schubert Smith
|
Christiaan Bezuidenhout
|
3-6, 6-4, 12-10 |
N/A | I5 | - |
Justin Mancer
(Did not play)
|
Burger Bester
|
Walkover |
2024-05-02 8:45am | I6 | NST - Court 7 |
Valentino CERONIO [13]
|
Donald Chauke
|
6-2, 6-0 |
2024-05-02 8:45am | I7 | NST - Court 8 |
kamohelo khethisa
|
Calum Saayman [10]
|
7-5, 6-1 |
N/A | I8 | NST - Court 1 |
Olwethu Socishe
|
JC Kruger
(Did not play)
|
Walkover |
2024-05-03 11:45am | I9 | NST - Court 7 |
Etienne Swart
|
Eric Sigauque
|
2-6, 2-6 |
2024-05-03 11:45am | I10 | NST - Court 8 |
TJ Chuene [15]
|
Schubert Smith
|
6-2, 4-6, 7-10 |
2024-05-03 1:00pm | I11 | NST - Court 5 |
Burger Bester
|
Valentino CERONIO [13]
|
1-6, 0-6 |
2024-05-03 10:30am | I12 | NST - Court 5 |
kamohelo khethisa
|
Olwethu Socishe
|
6-7, 2-6 |
2024-05-04 10:30am | I13 | NST - Court 7 |
Eric Sigauque
|
Schubert Smith
|
6-4, 6-1 |
2024-05-04 1:00pm | I14 | NST - Court 8 |
Valentino CERONIO [13]
|
Olwethu Socishe
|
6-1, 6-1 |
2024-05-05 9:15am | I15 | NST - Court 5 |
Eric Sigauque
|
Valentino CERONIO [13]
|
0-6, 0-6 |
N/A | J1 | NST - Court 2 |
Schubert Smith
(Did not play)
|
Olwethu Socishe
|
Walkover |
2024-05-04 9:15am | K1 | NST - Court 3 |
Etienne Swart
|
TJ Chuene [15]
|
1-6, 4-6 |
2024-05-04 10:30am | K2 | NST - Court 3 |
Burger Bester
|
kamohelo khethisa
|
4-6, 5-7 |
2024-05-05 10:30am | K3 | NST - Court 3 |
TJ Chuene [15]
|
kamohelo khethisa
|
7-6, 3-6, 4-10 |
2024-05-05 10:30am | L1 | NST - Court 4 |
Etienne Swart
|
Burger Bester
|
6-0, 6-0 |
2024-05-03 10:30am | M2 | NST - Court 7 |
Rui Tembe
|
Christiaan Bezuidenhout
|
4-6, 3-6 |
N/A | M5 | NST - Court 7 |
Luke OOSTHUIZEN [9]
(Did not play)
|
Christiaan Bezuidenhout
|
Walkover |
2024-05-03 9:15am | M6 | NST - Court 4 |
Donald Chauke
|
Calum Saayman [10]
|
1-6, 1-6 |
2024-05-04 2:15pm | M7 | NST - Court 7 |
Christiaan Bezuidenhout
|
Calum Saayman [10]
|
2-6, 1-6 |
2024-05-01 3:00pm | Q2 | NST - Court 1 |
Mathanzima elijah Skosana
|
Joel Tebogo Masuku
|
6-2, 6-3 |
2024-05-01 3:00pm | Q11 | NST - Court 3 |
Vusi Tsabedze
|
Kyle Abercrombie
|
4-6, 6-1, 6-10 |
2024-05-01 3:00pm | Q15 | NST - Court 4 |
Liyema Sogcikwa
|
Jose Cossa
|
6-1, 6-1 |
2024-05-02 10:00am | Q17 | NST - Court 2 |
Ntsakiso Augustine Khoza
|
Mathanzima elijah Skosana
|
3-6, 2-6 |
2024-05-02 10:00am | Q18 | NST - Court 3 |
Musa Mbonani
|
PIETER SWART
|
2-6, 1-6 |
2024-05-02 10:00am | Q19 | NST - Court 4 |
Kagiso Makoe
|
Elliot Skosana
|
0-6, 0-6 |
2024-05-02 10:00am | Q20 | NST - Court 5 |
Vuyolwethu Qeqe
|
Teddy Ndlazi
|
0-6, 1-6 |
2024-05-02 10:00am | Q21 | NST - Court 7 |
Sifiso Nkosi
|
Aaron Zitha
|
4-6, 2-6 |
2024-05-02 10:00am | Q22 | NST - Court 8 |
Kyle Abercrombie
|
Bruce WHITTAKER
|
6-3, 6-4 |
2024-05-02 11:15am | Q23 | NST - Court 1 |
Hezekia Zitha
|
Christiaan Killian
|
6-3, 3-6, 4-10 |
2024-05-02 11:15am | Q24 | NST - Court 2 |
Liyema Sogcikwa
|
Nkosana Fankomo
|
6-1, 7-6 |
2024-05-03 10:30am | Q25 | NST - Court 8 |
Mathanzima elijah Skosana
(Ret.)
|
PIETER SWART
|
Retired |
2024-05-03 1:00pm | Q26 | NST - Court 7 |
Elliot Skosana
|
Teddy Ndlazi
|
1-6, 1-6 |
2024-05-03 1:00pm | Q27 | NST - Court 8 |
Aaron Zitha
|
Kyle Abercrombie
|
2-6, 2-6 |
2024-05-03 2:15pm | Q28 | NST - Court 5 |
Christiaan Killian
|
Liyema Sogcikwa
|
1-6, 6-7 |
2024-05-04 8:00am | Q29 | NST - Court 4 |
PIETER SWART
|
Teddy Ndlazi
|
6-1, 6-1 |
2024-05-04 8:00am | Q30 | NST - Court 5 |
Kyle Abercrombie
|
Liyema Sogcikwa
|
7-6, 6-3 |
2024-05-05 9:15am | Q31 | NST - Court 1 |
PIETER SWART
|
Kyle Abercrombie
|
7-5, 6-2 |
N/A | R1 | NST - Court 3 |
Teddy Ndlazi
|
Liyema Sogcikwa
(Did not play)
|
Walkover |
2024-05-04 8:00am | S2 | NST - Court 7 |
Aaron Zitha
|
Christiaan Killian
|
6-2, 6-0 |
2024-05-04 1:00pm | S3 | NST - Court 4 |
Elliot Skosana
|
Aaron Zitha
|
6-1, 4-6, 10-7 |
2024-05-03 2:15pm | U1 | NST - Court 7 |
Ntsakiso Augustine Khoza
|
Musa Mbonani
|
4-6, 3-6 |
2024-05-03 2:15pm | U2 | NST - Court 8 |
Kagiso Makoe
|
Vuyolwethu Qeqe
|
2-6, 3-6 |
N/A | U3 | NST - Court 4 |
Sifiso Nkosi
(Did not play)
|
Bruce WHITTAKER
|
Walkover |
2024-05-03 1:00pm | U4 | NST - Court 4 |
Hezekia Zitha
|
Nkosana Fankomo
|
0-6, 1-6 |
2024-05-04 8:00am | U5 | NST - Court 8 |
Musa Mbonani
|
Vuyolwethu Qeqe
|
0-6, 1-6 |
N/A | U6 | NST - Court 4 |
Bruce WHITTAKER
|
Nkosana Fankomo
(Did not play)
|
Walkover |
2024-05-04 1:00pm | U7 | NST - Court 5 |
Vuyolwethu Qeqe
|
Bruce WHITTAKER
|
4-6, 6-0, 10-1 |
2024-05-04 8:00am | W1 | NST - Court 3 |
Ntsakiso Augustine Khoza
|
Kagiso Makoe
|
5-7, 6-3, 10-7 |
2024-05-04 2:15pm | W3 | NST - Court 3 |
Ntsakiso Augustine Khoza
|
Hezekia Zitha
|
1-6, 3-6 |
2024-05-02 12:30pm | Y14 | NST - Court 5 |
Vusi Tsabedze
|
Jose Cossa
|
4-6, 3-6 |
2024-05-03 10:30am | Y15 | NST - Court 4 |
Joel Tebogo Masuku
|
Jose Cossa
|
2-6, 0-6 |